Проблеми на младите хора в област Видин

Липсата на работни места и ниските доходи са основните проблеми на младите хора в област Видин

Доклад – анализ от реализирано анкетно проучване на потребностите и интересите на младите хора в малките населени места на област Видин бе представен пред  представители на местни и регионални медии, читалища, граждански организации и институции. Проучването е реализирано в рамките на проект „Проучване на потребностите и интересите на младите хора в малките населени места на област Видин“, реализиран от „Видински фонд „Читалища“ с финансовата подкрепа на Национална програма за младежта (2016-2020) на Министерство на младежта и спорта.
В рамките на проучването бяха анкетирани 668 младежи на възраст от 15 до 29 г. , живеещи в малките населени места от област Видин. Като свои основни проблеми анкетираните младежи определят: безработицата/ липса на работни места- 46,71 % или 312 души; ниските доходи – 28,9% или 193 души и липса на възможности за прекарване на свободното време и за забавления – 9,13 % или 61 души. 54, 20% или 362 от анкетираните нямат ясна представа с какво искат да се занимават в бъдеще. Останалите 45,80 % или 306 души имат намерение да завършат/продължат образованието си и/или са определили конкретни професионални сфери, в които искат да се реализират. 30,4% от анкетираните или 203 души имат желание да започнат свой бизнес, като причните, които ги спират са липсата на достатъчно опит и липсата на начален капитал. Предпочитаните сфери са три: земеделие, търговия и фризьорски и козметични услуги.
Сравнително очаквани са и резултатите от обобщаването на въпросите, свързани с гражданската активност на младежите от областта. Според 249 от респондентите или 37,28 % от тях, младите хора от малките населени места са напълно безразлични, а 273 или 40,87 % смятат, че те са по-скоро пасивни, дори по-въпроси, които са значими за тях. 51,35 % или 343 от анкетираните младежи никога не са се срещали с кметa на тяхното населено място или с представител на Общински съвет или с друга ключова фигура за излагане на проблеми, въпроси, идеи свързани с тях самите или с техни връстници. Докладът от проведеното проучване, заедно с направените изводи и оформените препоръки ще бъде качен на сайта на сдружение „Видински фонд „Читалища“ и ще бъде разпространен сред всички заинтересовани страни, като по този начин може да се ползва като основа за разработване на последващи инициативи и проекти, насочени към решаване на проблеми и създаване на възможности за развитие на младите хора от малките населени места в региона.